آموزش cfd در ۱۴ جلسه – جلسه چهارم – معادله گرما

جلسه چهارم

بخش اول

در بخش اول ضمن معرفی روش‏های تفاضل محدود مکانی، زمانی مرتبه اول و مرتبه دوم، مفهوم خطا و خطای نسبی نیز به صورت تئوریک به همراه مثال بحث می شود.  در ادامه نحوه تبدیل یک معادله دیفرانسیل مرتبه دوم به صورت یک دستگاه معادلات جبری ماترسی ارائه شده است. در این بخش مراحل ایجاد یک کد cfd که در جلسات قبلی نیز بحث شد تاکید می گردد.

بخش دوم

در بخش دوم آموزش نحوه کدنویسی موارد مطروجه در بخش اول  و توضیحات مورد نیاز خدمت شما عزیزان ارائه شده است. کد نوسی توسط زبان فرترن و کامپالر simplyfortran ارائه شده است و البته برای سایر مفسرها نیز قابل استفاده است.

بخش سوم

پس از ارائه کد و تست آن سایر شرایط مرزی حرارتی نیز مورد بررسی قرار کرفته و کدهای مربوط به آنها ارائه می‏شود. در انتها نحوه بی بعدسازی معادلات نیز ارائه خواهد شد و مسئله بی بعد شده و برای انواع شرایط مرزی تست شده و داده ها مورد بررسی قرار میگیرند.

آموزش دینامیک سیالات محاسباتی در ۱۴ جلسه

در ادامه آموزش دینامیک سیالات محاسباتی، جلسه چهارم نیز ارائه شده است. این جلسه از سه بخش ۴۵ دقیقه ای تشکیل شده است. در این دوره ۱۴ جلسه ای تاکید بر مبانی ریاضیاتی، کدنویسی و پردازش داده ها است.

کلمات کلیدی

روش تفاضل محدود – Finite difference method

 • تفاضل رو به جلو – forward difference
 • تفاضل رو به عقب – backward difference
 • تفاضل مرکزی – central difference
 • تفاضل زمانی – time difference
 • تفاضل مرتبه ۲ – second order differnce
 • مفهوم خطا و خطای نسبی – error and relative error

معادله گرما – heat equation

 • خواص فیزیکی – physical properties
 • چشمه حرارتی – heat source

تولید هندسه، شبکه بندی، حل و پردازش داده ها

بی بعدسازی معادله

شرایط مرزی

 • شرط مرزی دما ثابت
 • شرط مرزی همرفتی
 •  شرط شار حرارتی  وتقارنی
 • شرط مرزی پریودیک یا تناوبی
 • شرط مرزی ترکیبی

دانلود - download

دانلود - جلسه چهارم

۱۷ comments

  1. سلام، ضمن پوزش از شما، جلسه ۵ و ۶ آماده شده ان. متاسفانه آپلود آنها با مشکل مواجه شده است. شاید تا فردا بر روی سایت قرار بگیرند.

  1. برای درس cfd به صورت جداگانه چندماه دیگه که سرم خلوت شد یه آموزش فوق العاده اضافه خواهم کرد در نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ جلسه

 1. با اهدا سلام و احترام
  عرض ادب
  آقای دکتر ۲ هفته پیش گفتین که جلسه ی ۵ و ۶ رو میزارین.
  ممنون میشم ادامه رو بزارین.
  با تشکر

 2. با اهدا سلام و احترام.شما نوشتین کد نویسی این اموزش با فرترن هست.ولی بعضی از دوستان مثل خود بنده با متلب کار کردیم.فرقی میکنن این دو زبان؟

  1. سلام و درود بر شما. شما به هر زبانی که بتونید الگوریتم رو پیاده کنید میتونید کدنویسی کنید. حقیقت امر اینه که چون اکثر اساتید درس CFD تاکید دارن که کدها بایستی توسط زبانهاب برنامه نویسی مانند c، فرترن و … نوشته بشن، من تصمیم گرفتم که این درس رو به زبان فرترن ارائه کنم. یه نکته خیلی کلی هم خدمتتون عرض کنم که از اونجایی که متلب بعضی توابع رو داره کار باهاش راحت تره ولی شاید شما نتونید کاملا درک بکنید که چه اتفاقی داره می افته. من جلسات ۵ و ۶ ام نشون میدم که میشه حتی با اکسل هم محاسبات cfd رو انجام داد.

  2. البته در پاسخ به سوال شما باید بگم که متلب، یا پایتون خودشون ابزارهای پس پردازش دارن که این کار رو راحت میکنه و دیگه نیازی به tecplot و … نیست. این قبیل نرم افزارها و زبان ها معمولا یک سری توابع پیشرفته تر دارن که محاسبات رو خیلی ساده تر میکنه اما درک کدنویس از اتفاقایی که داره می افته کمتر میشه. از نظر سرعت فرترن برای محسابات سریع طراحی شده و وقتی که مسئله پیچیده و بزرگه میتونید تفاوت کار با فرترن و متلب رو در سرعت پردازش درک کنید. البته برای کدهای درس ما تفاوت خاصی احساس نمیشه.

  1. سلام، الان با من هماهنگی کردن، فایلها از رو سرور پاک شده و من بایستی براشون مجددا آپلود کنم، در اسرع وقت آپلود میکنم و فایلها در اختیار شما قرار میگیرن

 3. با سلام و احترام
  میخواستم بدونم جلسات بعدی به طور منظم ارائه می شود یا باید چند هفته یا چند ماه منتظر بمانیم؟ (چون واقعا بی صبرانه منتظرم این مجموعه خوب هر چه سریع تر تکمیل شود ) با تشکر

  1. سلام
   من ادامه این آموزش رو از هفته پیش شروع کردم
   جلسه چهارم رو که تقریبا سه تا ۴۵ دقیقه میشه، توی صفحه اول وبسایت controlref.com مشاهده کنید.
   تقریبا سعی میکنم هر هفته این رو جلو ببرم، جلسات ۵ و ۶ هم این هفته آماده و هفته دیگه آپلود میشن.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *