پایداری هواپیما1

پایداری و کنترل هواپیما

این پست مربوط به جلسات مجموعه آموزشی پایداری و کنترل هواپیما است. اصطلاح انگلیسی این عبارت Aircraft Stability and Control  است. به منظور بررسی این بخش، نیازمند مطالعه بر روی مدل سیستم هستیم که در پست مدلسازی و شبیه سازی ۶ درجه آزادی هواپیما به طور کامل و به تفصیل شرح داده شده است. به کمک مدل استخراج شده، بحث های مربوط به این مجموعه که شامل بررسی پایداری استاتیکی و دینامیکی، مانورپذیری، سیستم های کنترل پرواز، اتوپایلوت و طراحی کنترلر برای هواپیما است، ارائه شده است. انجام تمامی روند، از مدلسازی و استخراج معادلات ۶ درجه آزادی تا شبیه سازی و حل معادلات دیفرانسل غیرخطی و نیز کنترل هواپیما در نرم افزار متلب Matlab و سیمولینک simulink  صورت گرفته است.

پایداری هواپیما شامل دو بخش پایداری استاتیکی و دینامیکی بوده و به ترتیب عبارت است از تمایل ذاتی هواپیما در مخالفت با هر گونه اغتشاش داخلی (دستورات خلبان) یا بازگشت به حالت تعادل اولیه پس از برخورد هر گونه اغتشاش خارجی (تلاطمات جوی و باد). در پایداری استاتیکی اغلب ضرایب ایرودینامیکی مورد تحلیل قرار گرفته اما در پایداری دینامیکی (همان طور که از نام آن مشخص است) با تحلیل دینامیک سیستم (که در طول زمان وضعیت آن مشخص می شود) و استخراج معادله مشخصه و ریشه های آن به بررسی پایداری پرداخته می شود.

در بحث کنترل،انواع سیستم های کنترل پرواز و اتوپایلوت توضیح داده شده است. طراحی کنترلر نیز با ایجاد تغییر در ورودی های کنترلی که شامل تغییرات زوایای الویتور، ایلرون، رادر و تغییرات دسته گاز (تراتل موتور) است، انجام می شود.

جلسه اول

 در این جلسه که اولین جلسه از مجموعه آموزشی “پایداری و کنترل هواپیما” است، به توضیح و ارائه تعریفی از پایداری استاتیکی و دینامیکی پرداخته شده است. سپس بحث پایداری استاتیکی و دینامیکی طولی ارائه شده است. همچنین توضیحاتی راجع به دلیل استفاده از معادلات خطی شده در بررسی پایداری سیستم و طراحی کنترلر داده شده است. در ادامه با توضیح معادلات اغتشاشی، معادلات طولی و عرضی را دکوپله کرده و از معادلات طولی، توابع تبدیل استخراج خواهند شد. ریشه های معادله مشخصه سیستم که ریشه های مخرج تابع تبدیل بوده را به دست آورده و مودهای طولی (پریود کوتاه و فوگوید) را به دست می آوریم. همچنین با فرضیاتی می توان تقریب مودها را به دست آورد و تابعیت فرکانس و ضریب دمپینگ این مودها را به ضرایب ایرودینامیکی و سایر پارامترها به دست آورد.

مدت زمان : ۵۵ دقیقه

محتوا : فایل تصویری، پاورپوینت درس، مراجع، کد متلب

پیش نمایش جلسه اول


جلسه دوم

در این جلسه که دومین جلسه از مجموعه آموزشی “پایداری و کنترل هواپیما” است، به توضیح پایداری استاتیکی و دینامیکی عرضی- سمتی می پردازیم. در ابتدا مهم ترین ضرایب استاتیکی در کانال عرضی-سمتی بیان می شود. در ادامه با توضیح معادلات اغتشاشی، معادلات عرضی دکوپله شده به دست آمده و توابع تبدیل استخراج خواهند شد. ریشه های معادله مشخصه سیستم که ریشه های مخرج تابع تبدیل بوده را به دست آورده و مودهای عرضی-سمتی (رول و داچ رول و اسپیرال) را به دست می آوریم. همچنین با فرضیاتی می توان تقریب مودها را به دست آورد و تابعیت فرکانس و ضریب دمپینگ این مودها را به ضرایب ایرودینامیکی و سایر پارامترها به دست آورد. در ادامه، کدنویسی این بخش در متلب انجام شده و مکان هندسی قطب ها نیز به دست آمده، همچنین ورودی استپ و مقدار نهایی تابع تبدیل نیز به دست می آید.

مدت زمان : ۱ ساعت

محتوا : فایل تصویری، پاورپوینت درس، کد متلب

پیش نمایش جلسه دوم

در این جلسه به توضیح پایداری استاتیکی و دینامیکی عرضی-سمتی پرداخته شده است. سپس با تعریف معادلات اغتشاشی، توابع تبدیل و مودهای رول و داچ رول و اسپیرال معرفی می شوند. در ادامه نیز تقریب این مودها بیان می شود. همچنین یک نمونه کد به منظور بررسی تابع تبدیل در متلب توضیح داده می شود.


 

برای خرید کلیک فرمایید

توجه توجه!! در صورتیکه مایل به پرداخت از طریق کارت می باشید هزینه را به شماره کارت زیر (بنام موسی پور) واریز فرموده و سپس اطلاعات زیر رو به شماره زیر پیامک کنید. بعد از پرداخت و پیامک نمودن اطلاعات زیر لینک دانلود رو به ایمیلتون می فرستیم.

شماره پرداخت

محصول و جلسات خریداری شده

ایمیل

شماره کارت: ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۹۱۱۳۵۳

شماره موبایل: ۰۹۱۶۲۹۶۳۸۷۰

۷ نظر

 1. با سلام. برای آموزش، کنترل مودهای طولی و عرضی را جدا در نظر می گیرید؟ چون در واقعیت اینطور نیست. مثلا برای کنترل ارتفاع مقداری حالت های عرضی هم تغییر می کند. در تمامی مقالات بجز مقالات ترنزاکشن این دو مود جدا در نظر گرفته شده است.

  [پاسخ]

  مهندس رشیدی پاسخ در تاريخ دی ۳۰ام, ۱۳۹۶ ۱:۰۰ ب.ظ:

  سلام
  بله. مودها مستقل از هم هستند و برای کنترل هم هر کانالی به صورت جدا کنترل میشه.
  درمورد مقاله هم اگر لینک یا عنوانش رو دارید ارسال کنید، چون متوجه منظورتون نشدم.

  [پاسخ]

 2. سلام وقت بخیر از طریق خرید اینترتی لینک مدل سازی وشبیه سازی هواپیما برام ایمیل شده اما موفق به باز کردن نشدم وپسوورد میخواد در صورتی که من پسوردی دریافت نکردم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  مهندس رشیدی پاسخ در تاريخ دی ۲۳ام, ۱۳۹۶ ۲:۲۲ ب.ظ:

  سلام
  پسورد به ایمیل شما ارسال شد.

  [پاسخ]

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *