پایداری و کنترل هواپیما

این پست مربوط به جلسات مجموعه آموزشی پایداری و کنترل هواپیما است. اصطلاح انگلیسی این عبارت Aircraft Stability and Control  است. به منظور بررسی این بخش، نیازمند مطالعه بر روی مدل سیستم هستیم که در پست مدلسازی و شبیه سازی ۶ درجه آزادی هواپیما به طور کامل و به تفصیل شرح داده شده است. به کمک مدل استخراج شده، بحث های مربوط به این مجموعه که شامل بررسی پایداری استاتیکی و دینامیکی، مانورپذیری، سیستم های کنترل پرواز، اتوپایلوت و طراحی کنترلر برای هواپیما است، ارائه شده است. انجام تمامی روند، از مدلسازی و استخراج معادلات ۶ درجه آزادی تا شبیه سازی و حل معادلات دیفرانسل غیرخطی و نیز کنترل هواپیما در نرم افزار متلب Matlab و سیمولینک simulink  صورت گرفته است.

پایداری هواپیما شامل دو بخش پایداری استاتیکی و دینامیکی بوده و به ترتیب عبارت است از تمایل ذاتی هواپیما در مخالفت با هر گونه اغتشاش داخلی (دستورات خلبان) یا بازگشت به حالت تعادل اولیه پس از برخورد هر گونه اغتشاش خارجی (تلاطمات جوی و باد). در پایداری استاتیکی اغلب ضرایب ایرودینامیکی مورد تحلیل قرار گرفته اما در پایداری دینامیکی (همان طور که از نام آن مشخص است) با تحلیل دینامیک سیستم (که در طول زمان وضعیت آن مشخص می شود) و استخراج معادله مشخصه و ریشه های آن به بررسی پایداری پرداخته می شود.

در بحث کنترل،انواع سیستم های کنترل پرواز و اتوپایلوت توضیح داده شده است. طراحی کنترلر نیز با ایجاد تغییر در ورودی های کنترلی که شامل تغییرات زوایای الویتور، ایلرون، رادر و تغییرات دسته گاز (تراتل موتور) است، انجام می شود.


جلسه اول : 

در این جلسه که اولین جلسه از مجموعه آموزشی “پایداری و کنترل هواپیما” است، به توضیح و ارائه تعریفی از پایداری استاتیکی و دینامیکی پرداخته شده است.


جلسه دوم :

در این جلسه که دومین جلسه از مجموعه آموزشی “پایداری و کنترل هواپیما” است، به توضیح پایداری استاتیکی و دینامیکی عرضی- سمتی می پردازیم.

جلسه سوم :

در این جلسه که سومین جلسه از مجموعه آموزشی “پایداری و کنترل هواپیما” است، به توضیح سیستم های کنترل پرواز می پردازیم.


 

برای خرید کلیک فرمایید

 

۲۷ نظر

 1. با سلام و احترام . من با دومشکل مواجه شدم اول اینکه هرچه منتظر فعال ساززی می مونم پیغام می ده که در حال راه اندازی و لطفا منتظر بمونید. الان باید چیکار کنم؟
  دوم اینکه من دو بار برای قسمت اول کنترل و پایداری پرداخت کردم یعی به جای ده تومن ۲۰ تومن پرداخت کردم. اگه میشه به جای یکیش قسمت دوم رو بفرستید. ممنون

 2. با سلام
  من قسمت اول را دانلود کردم و کد فعالسازی را گرفتم و و داخل فایل مورد نظر وارد کردم والان ۵ ساعت است که پیغام درحال راه اندازی و لطفا منتظر بمانید داده. این دیگه چه وضعشه؟ باید چیکار کنم؟

 3. با سلام
  من قسمت اول را دانلود کردم و کد فعالسازی را گرفتم و و داخل فایل مورد نظر وارد کردم والان ۵ ساعت است که پیغام درحال راه اندازی و لطفا منتظر بمانید داده. این دیگه چه وضعشه؟

 4. با سلام.در این شبیه سازی هر لحظه ضرایب ایرودینامیکی اپدیت نمیشه. شبیه سازی اف شانزده نوشته استیونس برای ضرایب ایرو دینامیکی تعریف کردند و هر لحظه میبایست اپدیت شود.پروژه را انجام دادم ولی ب اتمام نرسیده.میتونید راهنمایی کنید.یا از طریق یک مسیری پروزه را برای بررسی ب دستتون برسونم.

 5. سلام. اگه یک پرتابه‌ای ناپایدار استاتیکی باشه، میشه ادعا کرد با استفاده از سیستم‌های هدایت- کنترل، پروازی پایدار رو واسش بوجود آورد؟

 6. سلام.یه سوال: راجع به تبدیل ماتریس ممانها از دستگاه بدنی ب دستگاه اینرسی توضیح میدین. تو کتاب راسکم ماتریس تبدیلش رو آورده ک شما هم استفاده کردین ازش اما چیزی ازش دستگیرم نشد. تو کتاب زیپفل هم رابطه ای صراحتا در این مورد که ماتریس تبدیل رو از دستگاه بدنی ب اینرسی معرفی بکنه نیاورده.

  1. ​سلام
   در کتاب زیپفل آمده که برای انتقال بردار و نیز ماتریس (نه بردار) از دستگاه A به دستگاه B به صورت های زیر عمل میشه:

   [x]_B = T_BA * [x]_A

   [X]_B = T_BA * [X]_A * T_AB

   در اینجا هم ما ارتباط دستگاه بدنی با دستگاه stability رو داریم که با آلفا با هم مرتبط می شوند.

 7. سلام وقت بخیر امروز
  از طریق خرید اینترتی لینک مدل سازی وشبیه سازی هواپیما برام ایمیل شده اما موفق به باز کردن نشدم وپسوورد میخواد در صورتی که من پسوردی دریافت نکردم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنی

 8. سلام وقت بخیر از طریق خرید اینترتی لینک مدل سازی وشبیه سازی هواپیما برام ایمیل شده اما موفق به باز کردن نشدم وپسوورد میخواد در صورتی که من پسوردی دریافت نکردم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنی

 9. سلام
  ممنون از تلاش شما و همکارانتون.
  اگر ما از شبیه سازی شما عینا در بخشی از کار تحقیقاتیمون استفاده کنیم مشکلی تخلف پژوهشی وجود دارد؟
  چون برای کار من دقیقا هواپیمایی با مشخصات فنی لیرجت فقط کاربرد دارد و یا جنگده F16.
  و آیا شما خودتون از این شبیه سازی قبلا در جایی استفاده کردین که ما هم به اون مورد ارجاع بدهیم
  ممنون میشم اگر در پاسخ بدهید/

  1. سلام
   اگر کار شما فقط مدلسازی و شبیه سازی نبوده، خیر مشکلی نیست.
   امیدوارم همه مطالبی که گفته شده رو به خوبی یاد گرفته باشید.

 10. با سلام. برای آموزش، کنترل مودهای طولی و عرضی را جدا در نظر می گیرید؟ چون در واقعیت اینطور نیست. مثلا برای کنترل ارتفاع مقداری حالت های عرضی هم تغییر می کند. در تمامی مقالات بجز مقالات ترنزاکشن این دو مود جدا در نظر گرفته شده است.

  1. سلام
   بله. مودها مستقل از هم هستند و برای کنترل هم هر کانالی به صورت جدا کنترل میشه.
   درمورد مقاله هم اگر لینک یا عنوانش رو دارید ارسال کنید، چون متوجه منظورتون نشدم.

 11. سلام وقت بخیر از طریق خرید اینترتی لینک مدل سازی وشبیه سازی هواپیما برام ایمیل شده اما موفق به باز کردن نشدم وپسوورد میخواد در صورتی که من پسوردی دریافت نکردم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *