آموزش کاربردی آردوینو – کنترل مصرف کننده های ولتاژ یا جریان بالا

درسالهای اخیر Arduino رشد چشمگیری در دنیای الکترونیک داشته است. آردوینو یک برد اپن سورس مناسب برای نمونه سازی می باشد و بر اساس سخت افزار و نرم افزار ساده پایه ریزی و طراحی شده است. اگر شما صاحب ایده هستید یا علاقه مند به سرگرمی و یا ایجاد سیستم های تعاملی هستید حتی با تجربه و دانش بسیار اندک در حوزه الکترونیک می توانید از آردوینو برای ایجاد پروژه خود استفاده نمایید!

آردوینو می تواند با استفاده از سنسور های مختلف محیط اطراف را احساس کند ، آردوینو می تواند با کنترل لامپ ها ، موتور ها  و سایر ماژول ها بر دنیای اطراف خود تأثیر گزاری کند. شما برای کد نویسی به هیچ نرم افزار جانبی و یا کامپایلر دیگری نیاز ندارید. پروژه های آردوینو می توانند به صورت stand-alone و یا مرتبط با سایر نرم افزار های کامپیوتر شخصی شما باشد. برای مثال شما می توانید فرمان های خود را برای کنترل موتور ها با یک کامپیوتر شخصی از طریق پورت USB ارسال نموده و یا داده های سنسورها را نیز از همین پورت دریافت نمایید.

آردوینو تقریبا می تواند به هر چیزی وصل شود ، کامپیوتر شخصی ، گوشی موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، شبکه های محلی و اینترنت از طریق سیم و وایفای ، اتومبیل شخصی ، دستگاهای موجود در منزل و هزاران هزار مورد دیگر.

آردوینو در سال ۲۰۰۶ موفق به اخذ یک دیپلم افتخاری در بخش Digital Communities از جشنواره Ars Electronica Prix شده است.

سعی کرده ایم مطالب را به ساده ترین شکل بیان کنیم تا همه دوستان بتوانند استفاده کافی را ببرند. در این مجموعه آموزشی که به صورت کاملا عملی ارائه شده است مباحث مربوط به کنترل مصرف کنند های ولتاژ یا جریان بالا مورد بررسی قرار گرفته شده است. در حقیقت شما با فراگیری این مجموعه میتوانید بسیاری از دستگاههای با ولتاژ برق شهر ۲۲۰ یا تجهیزات با ولتاژ DC بالا مثلا ۱۲ یا ۲۴ ولت و جریان بالا مثلا ۱۰ آمپر را با استفاده از آردوینو کنترل کنید. منظور از کنترل کردن خاموش و روشن کردن و در پاره ای از موارد کنترل سطح انرژی آنهاست.

توجه فرمایید که برای فراگیری این مجموعه آشنایی با مجموعه آموزشی “آموزش کاربردی آردوینو – ارتباط سریال” ضروری میباشد. در صورتی که در ابتدای راه آموزش آردوینو هستید پیشنهاد میکنیم ابتدا موضوع “آموزش کاربردی آردوینو – ورودی و خروجی دیجیتال”را مشاهده فرمایید.

به امید آنکه مطالب برای شما قابل استفاده بوده باشد..
بسیار خوشحال میشویم که با نظرات بسیار ارزشمند خود ما را در این راه یاری بفرمایید. هم چنین در صورتی که می خواهید با نحوه “اتصال برد آردوینو  به سیمولینک متلب” آشنا شوید می توانید از آموزش مربوط به آن استفاده کنید.


جلسه اول : 

بیان پیش نیازهای بحث، مقدمه ای بر فهرست مطالبی که ارائه خواهد شد، شروع کار با رله برای بار DC


جلسه دوم: 

راه اندازی یک موتور DC 12 ولت با استفاده از ماژول رله و آردوینو UNO و شیلد مالتی فانکشن


جلسه سوم: 

توضیح مدار راه اندازی رله (بدون ماژول) و نکات مربوطه برای حفاظت مدار پردازنده، تعبیه جامپر برای تعیین منطق به صورت سخت افزاری، تشخیص پایه های رله با استفاده از مالتی متر


جلسه چهارم: 

بستن عملی مدار راه اندازی رله (بدون ماژول) به همراه محاسبات عملی مقاومتها و نکات دیگر برای راه انذازی یک سلونوید در باز کن ۱۲ ولتی


جلسه پنجم: 

بررسی ماژول ماسفت از نظر ماکزیمم جریان، ولتاژ و زمان تناوب، بررسی پایه های ماژول، استفاده از ماژول برای روشن و خاموش کردن یک موتور DC به همراه شیلد مالتی فانکشن


جلسه ششم: 

استفاده ار ماژول ماسفت برای کنترل دور موتور DC 12 ولت


جلسه هفتم: 

استفاده از ماژول ماسفت برای روشن و خاموش کردن هیتر سرامیکی ۵ آمپر، نصب هیت سینک بر روی ماسفت، راه اندازی سنسور دمای دیجیتال DS18b20


جلسه هشتم: 

کنترل هیتر سرامیکی ۵ آمپر با استفاده از ماژول ماسفت و موج PWM برای کنترل نرخ گرم شدن


جلسه نهم: 

آشنایی با ULN2803، کنترل یک رله و یک موتور DC به صورت ON/OFF و همچنین کنترل دور موتور DC دوازده ولت با استفاده از PWM


جلسه دهم: 

چرخاندن موتور dc 12 ولت با جریان پایین با استفاده از ULN2803 در دو جهت، استخراج پایه های ۷-segement بزرگ و تست آن و بستن قسمتی از مدار برای راه اندازی آنها


جلسه یازدهم: 

بستن مدار راه اندازی ۷ Segement دوازده ولتی با استفاده از ULN2803، تولید اعداد ۰ تا ۹ برای هر کدام


جلسه دوازدهم: 

استفاده از ۷ Segement و نوشتن توابعی برای نمایش اعداد دو رقمی و تنظیم شدت نور


جلسه سیزدهم: 

تنظیم شدت نور ۷سگمنت با یک روش دیگر، راه اندازی رله برای روشن و خاموش کردن یک لامپ ۲۲۰ ولتی AC


جلسه چهاردهم: 

معرفی رله SSR، بررسی پارامترهای الکترونیکی، استفاده از رله SSR برای خاموش و روشن کردن لامپ ۲۲۰


جلسه پانزدهم: 

تست سرعت سوئیچ رله SSR، بررسی مشخصات الکترونیکی تریاک BT139 و اپتئتریاک MOC3021، شروع به بستن مدار برای ON/OFF کردن بار AC


جلسه شانزدهم: 

بستن کامل مدار با استفاده از Triac و تست و برنامه نویسی به عنوان یک رله نیمه هادی SSR برای ON/OFF کردن لامپ ۲۲۰


جلسه هفدهم: 

بستن کامل مدار با استفاده از triac برای کنترل انرژی مصرف کننده ۲۲۰، تست زمان عبور از صفر موج سینوسی با استفاده از آردوینو


جلسه هجدهم: 

بستن کامل مدار با استفاده از تریاک برای کنترل انرژی مصرف کننده ۲۲۰ یه صورت عملی و کنترل شدت نور لامپ با روش تایمینگ و روش اینتراپت


جلسه نوزدهم: 

کنترل شدت روشنایی لامپ ۲۲۰ ولت، ۱۰۰ وات با افکت سینوسی با استفاده از اینتراپت، به کار گیری شیلد مالتی فانکشن برای دادن زمان تناوب موج سینوسی از طریق کلیدهای آن


جلسه بیستم: 

کنترل دور یک Fan تهویه به عنوان یک موتور AC با استفاده از تریاک با استفاده از دکمه ها، کنترل دور به صورت سینوسی و دادن تناوب توسط کاربر


جلسه بیست و یکم: 

استفاده از تریاک به عنوان یک رله DC با ملاحظات مربوطه، بررسی triac برای کنترل PWM یک موتور DC


جلسه بیست و دوم: 

بستن مداری برای کنترل برخی مصرف کننده های AC با استفاده از MOSFET به روش PWM و تست اولیه آن


جلسه بیست و سوم: 

کنترل لامپ ۲۲۰ ولت ۱۰۰ وات با استفاده از ماسفت و روش PWM، بیان مزایا و معایب این روش نسبت به مدار تریاک


ادامه دارد…

 

توجه توجه !! در صورتیکه مایل به پرداخت از طریق کارت می باشید هزینه را به شماره کارت زیر (بنام موسی پور) واریز فرموده و سپس اطلاعات زیر رو به شماره زیر پیامک کنید. بعد از پرداخت و پیامک نمودن اطلاعات زیر لینک دانلود رو به ایمیلتون می فرستیم.

شماره پرداخت

محصول و جلسات خریداری شده

ایمیل

شماره کارت: ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۹۱۱۳۵۳

شماره موبایل: ۰۹۱۶۲۳۳۵۰۳۲ (ارتباط فقط از طریق تلگرام)

 

۴ نظر

  1. @امیر,
   میکروکنترلرهای ARM و یا AVR در حقیقت پردازنده هستند. آردوینو نام بردهایی هست که توی این بردها از پردازنده های AVR و ARM استفاده شده.

   بردهای آردوینو ساده، کاربر پسند با قیمت مناسب عرضه شدن.

   اما تفاوت ARM و AVR در سرعت پردازش و امکانات پردازنده هست. مثلا AVR ها پردازنده های ۸ بیتی هستند و در مقایسه ARM ۳۲ بیتی.

   1. سلام.خوبید؟
    الان چه کسانی از خود میکرو و چه کسانی از بردهای آماده استفاده می کنند؟
    ۲_ میشه ادعا کرد که کسی که آردینو بلده آرم و ای وی آر هم بلده چون آردینو هر دو رو داره؟
    ۳- از متن بالا این جور میشه فهمید که شروع آردینو واسه افراد تازه کار ورودی و خروجی دیجیتاله آیا درسته؟ و اگه یه لطفی بکنید به صورت مرحله ای بفرمایید از بین آموزش ها کدوم رو به ترتیب تهیه کنیم ممنون میشم؟
    ۴- واسه شناخت سنسورها و الان چی می تونیم واسه پروژه مون استفاده گنیم آموزشی یا سایتی یا کتاب جامعی وجود نداره که دسته بندی و انواع مختلف رو بگه و ویژگی های هر کدوم رو بگه که راحت تر انتخاب کنیم؟
    آیا اگه من کلی بخرم تخفیف کلی هم داره
    ممنون

    1. @امیر,
     سلام بر شما.
     ۱- استفاده کنندگان از پردازنده ها سلایق مختلفی دارن. اما میتوان گفت استفاده از بردهای آماده ساده تره. معمولا دوستانی که برای پیاده سازی یک پروژه نمیخوان وارد فاز PCB جامع و کامل و وقت گیر بشن و سرعت کار براشون مهمه از بردهای آردوینو استفاده میکنن. تو این بردها بحث تغذیه و برنامه ریزی آشان برد حل شده. البته نکته دیگه ای هم وجود داره و اون اینکه به دلیل رشد زیاد استفاده از بردهای آردوینو در کا دنیا برای بردهای واسط و همچنین کاربردهای مختلف کتابخانه های متنوعی در دسترسه.
     در مورد میکرو و آرم وقتی قراره کار حرفه ای باشه و شما در حال ساخت یک محصول جدی و صنعتی هستید طبیعت کار با پردازنده ها اولویت پیدا میکنه.. ولی باید از صفر شروع کنید به طراحی برد، PCB و بحث تغذیه و Programming (یعنی برای برنامه ریزی بردتون چاره ای بیندیشید). البته برای اینکه بحث رو بتونم جامع تر ببندذم باید عرض کنم که روشهایی هم وجود داره که شما با اینکه پردازنده و طراحی برد و PCB با خودتون هست ولی باز هم از محیط آردوینو میتونید استفاده کنید.
     ۲- خیر. این ادعا درست نیست. دلیلش اینه که توی بردهای آردوینو با توجه به محیط برنامه نویسی که داره کاربر رو از پردازنده مستقل کردن و در حقیقت میشه گفت که برای ARM و AVR یه مدل برنامه ریزی میشه. اما دوستانی که مستقیما با پردازنده کار میکنند باید اطلاعات عمیق تری داشته باشند و چه بسا محیط برنامه زیری هم کاملا متفاوت از محیط آردوینو هستش.
     ۳- بله کاملا درسته. عرض کردم که به ترتیب تاریخ ارائه میتونید از مباحث استفاده بفرمایید اما با توجه به اینکه فرمودید ترتیبش رو اینجا براتون عرض میکنم:
     *ورودی و خروجی دیجیتال
     *LCD کاراکتری
     *ارتباط سریال
     *ورودی و خروجی آنالوگ
     ================
     مباحث بالا حالت پیش نیاز رو دارند. اما در مورد مباحث ذیل هر کدوم مستقلا ارائه شدن:
     *کنترل مصرف کننده های ولتاژ یا جریان بالا
     *LCD گرافیکی
     ۴- در این مورد ممکنه کتابی وجود داشته باشه ولی بنده بی اطلاع هستم. توصیه بنده اینه که از جستجوی اینترنتی استفاده بفرمایید.
     ——————-
     در مورد سوال پایانی تون هم برای بهره گیری از تخفیف توی کانال سایت عضو بشید تا از تخفیفات بتونید استفاده بفرمایید.

     موفق و موید باشید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *