مبانی سیستم های تحمل پذیر عیب

مبانی سیستم های کنترل تحمل پذیر عیب

دانشجویان و فعالین خیلی از رشته ها، به خصوص مهندسی، خیلی احتمال داره تا حالا حداقل یکبار با واژه عیب (Fault) برخورد داشته باشند. بد نیست بدونید این زمینه تحقیقاتی یکی از زمینه های بسیار فعال در حال حاضر هست که هم محققین دانشگاهی و هم مهندسین صنعتی در اون فعالیت میکنند. همین جا باید این توضیح رو بدم که تو خیلی از مراجع مرتبط با این حوزه کلمه Fault رو “خطا” ترجمه کردن که با توجه به اینکه Error هم خطا ترجمه شده، ممکنه باعث سردرگمی بشه. در اینجا از کلمه “عیب” استفاده شده تا این موضوع حل بشه.

به خاطر گستردگی مطالبی که تو این زمینه مطرح شده، هر کسی که برای اولین بار با این مفاهیم برخورد میکنه ممکنه با دیدن این همه اصطلاحات و تکنیک ها گیج بشه! به همین دلیل، ما در این سلسله جلسات سعی می کنیم تا حدودی شما را با مفاهیم این زمینه آشنا بکنیم و کسانی که قصد شروع تحقیقات تو این زمینه دارند رو راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید…
 


مجموعه اول: مقدماتی

در این سری مباحث مقدماتی جهت آشنایی سریع دوستان با اصول و برخی از روش های موجود در این حوزه ارائه شده است. توضیحات و مباحث مربوط به هر جلسه را می توانید در ذیل آن جلسه مشاهده فرمایید.

 

جلسه اول: مقدمات (۱)


جلسه دوم: مقدمات (۲)


جلسه سوم: تشخیص عیب با استفاده از مشاهده گرها


جلسه چهارم: تشخیص عیب با استفاده از تخمین پارامتر و پریتی


جلسه پنجم: ارزیابی مانده


مجموعه دوم: پیشرفته

(تشخیص عیب بر اساس مدل)

در سری اول مبانی سیستم‌های کنترل تحمل‌پذیر عیب، یک سلسله مباحث مقدماتی در این حوزه را به صورت خلاصه مطرح کردیم. در این سری و در ادامه‌ی مطالب مطرح شده، تشخیص عیب بر اساس مدل را مورد بحث و بررسی دقیق تر قرار می‌دهیم. بدین منظور کتاب تکنیک های تشخیص عیب بر اساس مدل نوشته‌ی پروفسور دینگ مد نظر قرار گرفته است. کتاب را می توانید همراه با جلسه اول دانلود نمایید. این کتاب ضمن سادگی در بیان ( به علت صاحب نظر بودن نویسنده در این زمینه و در نظر گرفتن تنها سیستم‌های خطی) حاوی مطالب مهمی در زمینه‌ی تشخیص عیب بر پایه‌ی مدل است. این کتاب به عنوان یک کتاب مقدماتی برای ورود به مباحث استفاده از مشاهده‌گرها در تشخیص عیب حاوی مطالب بسیار مفیدی در این زمینه است. سعی ما در این سری این است که بدون درگیر شدن زیاد با ریاضیات، مطالب را به صورت مفهمومی و ساده بیان کنیم. این جلسات به مرور تکمیل خواهد شد.

جلسه اول: فصل های اول و دوم

جلسه دوم: فصل سوم (۱)

جلسه سوم: فصل سوم (۲)

جلسه چهارم: فصل سوم (۳)

جلسه پنجم: فصل چهارم (۱)

جلسه ششم: فصل چهارم (۲)

جلسه هفتم: فصل پنجم (۱)

جلسه هشتم: فصل پنجم (۲)

جلسه نهم: فصل پنجم (۳)

جلسه دهم: فصل پنجم (۴)

جلسه یازدهم: فصل ششم (۱)

جلسه دوازدهم: فصل ششم (۲)

جلسه سیزدهم: فصل ششم (۳)

جلسه چهاردهم: فصل ششم (۴)

جلسه پانزدهم: فصل ششم (۵)

جلسه شانزدهم: فصل ششم (۶)

جلسه هفدهم: فصل هفتم (۱)

جلسه هجدهم: فصل هفتم (۲)

جلسه نوزدهم: فصل هفتم (۳)

جلسه بیستم: فصل هفتم (۴)

جلسه بیست و یکم: فصل هفتم (۵)

جلسه بیست و دوم: فصل هفتم (۶)

 

مقدماتی

برای خرید کلیک بفرمایید

پیشرفته

برای خرید کلیک بفرمایید

۴۵ comments

 1. با سلام و خسته نباشید
  خیلی متشکرم بابت مجموعه خوبتون.
  خواستم بدونم در طول مجموعه دوم به بررسی و استفاده از روش های بر پایه داده و تاریخچه در مثال ها هم پرداخته شده؟ چون در مقدمه تاکید بیشتری بر مدل شده پرسیدم.
  متشکرم

  1. با سلام و احترام،
   مجموعه دوم با توجه به مرجعی که انتخاب کردم فاقد بحث های تشخیص عیب بر اساس داده هست. اگر فرصت شد، در مجموعه های بعدی این موضوع بررسی خواهد شد.
   ممنون از حسن توجه شما
   موفق باشید

  1. با سلام و احترام،
   با توجه به مشغله کاری، ادامه مجموعه به تاخیر افتاد. در تلاشم تا به زودی فصل های هشتم و نهم رو آماده کنم.
   موفق باشید

 2. با سلام
  میخواستم بدونم که در این دوره ها، درباره ی طراحی سیستم های تحمل پذیر عیب با استفاده از یادگیری تقویتی هم صحبت شده؟

  1. با سلام، خوشحالم که این آموزش ها تونسته رضایت شما رو کسب کنه. در حال آماده سازی بقیه فصل ها هستم البته به ترتیب کتاب. سعی میکنم سریعتر آماده بشه. موفق باشید

 3. با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم که توی این مجموعه تشخیص عیب با فیلترکالمن مورد بررسی قرار گرفته است یا خیر؟

  1. با سلام،
   در جلسه هجدهم سری پیشرفته (فصل هفتم کتاب) بحث استفاده آنلاین و آفلاین فیلتر کالمن در تشخیص عیب به صورت مقاوم آورده شده است.
   موفق باشید

 4. سلام
  این مجموعه فقط به طراحی سیستم اشکارساز عیب اختصاص داره، یا در جلساتی موضوع طراحی کنترلر برای سیستمهای تحت عیب هم مطالبی ارائه شده است.
  باتشکر

  1. سلام،
   فصل آخر (پانزدهم) کتاب آقای دینگ در مورد طراحی کنترل کننده (سیستم تحمل پذیر عیب) هست. جلسات موجود در مورد سیستم تشخیص عیب هست و امیدوارم در آینده نزدیک بخش سیستم تحمل پذیر عیب رو هم ارائه بدم.
   با تشکر از توجه شما

 5. سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  خاستم مطلع بشم که شما در مورد “عیب یابی سیستمهای پارامتر توزیع شده که با معادلات مشتقات جزئی PDE تعریف می شوند” اطاعاتی دارید یا خیر؟
  ممنون میشم اگر بتونید کمک کنید
  با تشکر

  1. سلام، وقت شما هم بخیر.
   اصول تشخیص عیب با استفاده از مدل را در درس ها گفتم. کاش مساله تون را با یک مثال یا یک مقاله مرجع مطرح می کردید که من بتونم دقیق تر جواب شما رو بدهم.
   موفق باشید

 6. سلام.
  آقای غنی ئی بنده فیلم هاتون رو میبینم. عالی هستن. مخصوصا جلساتی که شبیه سازی هم انجام دادید. شبیه سازی مفاهیم رو ملموس میکنه.
  به نظر بنده شبیه سازی ها رو بیشتر کنید عالی تر میشه. ممنون.

  1. سلام، خوشحالم که این دوره مورد پسند شما قرار گرفته. سعیم بر این هست که تا اونجایی که ممکنه شبیه سازی ها رو بر اساس مثال های کتاب بیشتر کنم. البته مثال های کتاب کم هست. به همین خاطر شبیه سازی مقالات تو این زمینه رو مد نظر دارم که امیدوارم به زودی بتونم ارائه کنم.

 7. سلام. خسته نباشید
  بنده دانشجوی دکترا هستم اقای غنی یی. و در تزم از کنترل تحمل پذیر عیب استفاده خواهد شد. بنده دوره مقدماتی رو دیدم و حالا میخوام پیشرفته اش رو بخرم. ایا در پیشرفته شبیه سازی یک مقاله انجام شده تا با روند کار بهتر آشنا بشیم؟ و همچنین مدنظر من تشخیص عیب با رویتگر مودلغزشی می باشد. همچنین ایا در انجام تز میشه از شما مشاوره گرفت؟

  1. سلام خانم جعفری،
   خوشحالم که دوره مقدماتی مورد پسند شما واقع شده. دوره پیشرفته در حال آماده سازی هست و فعلا دارم کتاب رو میگم. سعی من بر این هست که در حین تکمیل کتاب یا بعد از اون تعدادی مقاله رو هم شبیه سازی کنم. هر چند شبیه سازی برخی مثال های کتاب رو انجام دادم. در مورد رویتگر مود لغزشی تو این کتاب پوشش داده نشده ولی سعیم بر این هست که در آینده اون رو هم ارایه بدم.
   در مورد مشاوره هم تا اونجایی که وقتم اجازه بده، حتما کمک خواهم کرد.

   1. اقای غنی من میخوام یک مقاله ای رو شروع به شبیه سازی کنم، که فالت هست با ترمینال اسلایدینگ مود. اگر مقاله رو براتون بفرستم میتونید نظرتون رو درموردش بگید؟ که مقاله شبیه سازیش سخته، اسونه. مقاله خوبی هست یا نه. متشکرم.

 8. سلام
  آیا در بخش پیشرفته مرور مسائل شامل کدنویسی در متلب هم میشه یا فقط تئوری هست؟
  کاش کمی توضیح میدادید…

  1. @مقدم,
   سلام،
   روش حل بعضی از مثال های کتاب با کدنویسی و سیمولینک داخل متلب نشون داده شده. کدنویسی های ساده داخل جلسه بیان شده و فایل سیمولینک به همراه داده های لازم برای اجرای اون به عنوان فایل شبیه سازی در کنار جلسات قرار گرفته است. ممنون از توجه شما

 9. سلام ببخشید من جلسه دوم و پنجم از سری مقدماتی رو خریدم ولی هرچی با برنامه ای که گفتید باز کنیم این فایل های .zxp رو باز میکنم پلی نمیشه و اکتبو نمیشه ، خیلی ضروری هست کارمم میشه راهنماییم کنید؟ یا میشه فایلای معمولی مثله بقیه قسمتهاش رو در اختیارم بزارید؟ ممنون

 10. با سلام
  دکترجان میشه جلسه ای آموزشی در جهت تشخیص عیب با استفاده از رویتگر sdre به همراه نحوه ی کد نویسی بر روی یک سیستم غیر خطی داشته باشیم؟
  بنده هم به نوبه ی خودم خیلی وقت هست منتظر این کلیپ آموزشی هستم.

  1. @محسن,
   سلام خدمت شما دوست عزیز، در حال آماده سازی یک مجموعه تشخیص عیب با استفاده از مشاهده گرها هستم. سعی میکنم به صورت فوق العاده روتیگر مد نظر شما رو هم بررسی کنم. موفق باشید

  1. @جابر,
   سلام،
   فعلا به علت درگیری کارهای دانشگاه قادر به ارائه مطلب جدید نیستم. ایشالا مطلب مورد نظر شما در سری بعد حتما گنجانده خواهد شد.
   ممنون از توجه شما

 11. با سلام
  کاش حالا که قیمتها رو تغییر کاهش دادید برای کسانیکه سه جلسه اول رو قبلا خریده اند یخ تخفیفی در نظر می گرفتید

 12. با سلام
  آقای دکتر با توجه به اینکه حدود سه ماه از انتشار جلسه اول بخش فالت گذشته، آیا ناتمام میمونه؟
  با آرزوی موفقیت

  1. @یاسمن,
   با سلام و با تشکر از پیگیری شما
   به خاطر یک سری مسائل تا حالا موفق نشدم ادامه بدم، ولی امیدوارم به زودی بتونم این سری رو تکمیل کنم. در حال ضبط جلسات بعدی هستم. به امید خدا تا ماه آینده تکمیل میشه.
   موفق باشید

 13. سلام دوست عزیز
  من هم یه سوال دارم؟
  چرا اسم آقای دکتر رو ننوشتید؟
  این درست مثل اینه که آدم یه کتاب چاپ کنه ولی اسم مولف روش نباشه!!!!

  1. @عبدالله,
   سلام
   روی نقطه خاصی دست گذاشتین 🙂
   راستش اون اوایل که اصلا نمیشد اسممون رو مطرح کنیم به دلایل امنیتی 🙂
   اما من خودم احتما تا یکی دو ماه دیگه اسم و فامیل و رزومه و مقالات رو به صورت کامل میزنم که قابل پیگیری باشه. بقیه دوستان هم یکم فعلا در مطرح کردن روزمه خودشون شک دارن اما انشاالله وقتی این سایت اعتبارش بیشتر شد و کیفیت کارمون رو به بقیه نشون دادیم اونوقت باعث افتخاره و اسامی و روزمه ها هم به صورت کامل اعلام خواهد شد.
   با همه این اوصاف دوست خوبم آقای دکتر اسداللهی با بیان اسمش مشکلی نداره و توی سایت هم به کارنامه ایشون هست. حتی ایشون اجازه دادن که اگه کسی در رتبه یک بودنشون شک داره یوزنیم و پسوردشون رو بدیم و خودشون به سایت سازمان سنجش مراحع بکنن.
   به هر حال ازین بابت از شما عذرخواهی میکنیم.
   درود

 14. درود و خدا قوت
  ضمن آرزوی سلامتی برای شما،سوالی دارم که البته تکراری هست و اون اینکه چرا بعد ازحدود یک ماه جلسات فالت ادامه پیدا نکردند؟!
  و لطفا مباحث روی سیستم های غیرخطی با عیب های همزمان سنسور و عملگر و در حضور اغتشاش و نامعینی متمرکز بشه.
  به امید ادامه روند کار…
  و
  سپاس از توجه شما

  1. @یاسمن,
   سلام و درود
   راستش منم دائما دارم ازشون میخوام ولی مشکلاتی پیش اومد که نشد ما واقعا از شما عذرخواهی میکنیم. جلسه دوم ضبط شده فقط باید ویرایش بشه.
   نظر شما رو انتقال میدم.
   سپاسگزارم

 15. سپاس از پاسخ مثل همیشه سریع شما که نشان فرهیختگی است و قابل ستایش.
  به امید شادی و سلامتی برای شما عزیزان خوب و پرتلاش

 16. ضمن درود به شما عزیزان پر تلاش خواستم ببینم چرا جلسات فالت ادامه پیدا نکرد؟
  کاش سرفصل های کل دوره رو در جلسه اول مطرح می فرمودین.
  با آرزوی شادی برایتان

  1. @یاسمن,
   سلام و درود
   از شما بابت پیگیریتون بی نهایت سپاسگزاریم.
   راستش آقای دکتر که جلسه اول رو آماده کرده بودن سرما خوردن و خب نتونستن جلسات بعد رو آماده کنن. از این هفته قراره بقیه جلسات رو قرار بدن. در مورد سر فصل ها من به ایشون قضیه رو انتقال میدم
   درود

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *