smc2

فیلم آموزش مد لغزشی طبق کتاب اسلوتین

در این پست فیلم آموزش مد لغزشی طبق کتاب اسلوتین قرار داده میشود. کتاب اسلوتین رو اگه خونده باشید متوجه خواهید شد که بسیاری از مطالب این فصل گنگ هستند و نیاز به توضیحات بیشتر دارن. ضمن اینکه به نظر من بعضی از مطالب این کتاب بعد از اینکه فصل به پایان رسید باید باز هم در موردشون بحث بشه اما توی کتاب این امکان وجود نداره . از طرفی مثال هایی در این کتاب وجود داره که اگه با روند شبیه سازی اون ها هم آشنا بشیم در یادگیری این روش جذاب بسیار موثره. من مد لغزشی رو بارها و بارها بر روی سیستم های مختلف شبیه سازی کردم و مقالات زیادی در این زمینه کار کردم.

چیزی که من تضمین میدم اینه که بعد از این دوره آموزشی، به نتایج زیر خواهید رسید:

مد لغزشی رو به طور کامل و فراتر از مطالب کتاب درک خواهید کرد

با نحوه شبیه سازی مثال ها و بحث روی آنها کاملا آشنا خواهید شد

نحوه تلفیق این روش با روش هایی مثل فازی، ژنتیک و … رو خواهید آموخت (مد لغزشی فازی در همین سایت قرار داده شده است برای دانلود این فیلم آموزشی کلیک بفرمایید)

پیاده سازی این روش بر روی سیستم های غیرخطی پیچیده و شبیه سازی آنها رو یاد خواهید گرفت.

میتونید برای سیستم خودتون این شبیه سازی ها رو انجام بدید

مقالات مختلف رو که در زمینه مد لغزشی هستن میتونید براحتی درک کنید.

تفاوت این آموزش با آموزش دیگری تحت عنوان “آموزش مد لغزشی از طراحی تا شبیه سازی” که در سایت قرار داده شده  در اینه که آموزشی که در این پست قرار داره  برای افرادیه که میخوان با عمق بیشتری مد لغزشی رو یاد بگیرن و اون آموزش برای کسیه که اطلاعات بسیار ناچیزی از مد لغزشی داره و فقط میخواد روی یه سیستم ساده یک مد لغزشی ساده رو پیاده کنه. اما در اینجا هم با مباحث بیشتری آشنا خواهید شد و هم مطالب با عمق بیشتری ذکر خواهند شد. همچنین یک “جزوه کاربردی مد لغزشی” نیز در این سایت قرار داده شده است که همونطور که از اسمش معلومه فقط حالت کاربردی داره.

جلسه اول: مقدمات و تبدیل مسئله مرتبه n به مسئله مرتبه یک

در این جلسه در مورد صورت مسئله مد لغزشی، انواع نامعینی، سطوح لغزشی و از همه مهمتر تبدیل مسئله مرتبه ان به مسئله مرتبه یک در مد لغزشی پرداخته شده است. در ادامه کلا در ارتباط با اینکه چطور میتوان یک مسئله ردیابی مرتبه ان رو به یک مسئله پایدارسازی از مرتبه یک (سطح سوئیچینگ) تبدیل کرد بحث کرد.

مدت زمان آموزش: یک ساعت و هفت دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس

جلسه دوم: شرط لغزشی ، فیلیپف دینامیک معادل

مبحث ناتمام جلسه قبل در این جلسه به اتمام میرسد. سپس در مورد شرط لغزش به طول مفصل بحث میشود همچنین در ادامه پدیده چترینگ توضیح داده شده است و در نهایت به توضیح فیلیپف و دینامیک معادل پرداخته شده است. دقت کنید این مطلب در کتاب اصلا بخوبی تفسیر داده نشده است.

مدت زمان آموزش: پنجاه و پنج دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس

جلسه سوم: نحوه طراحی و شبیه سازی مد لغزشی به صورت گام به گام

در این جلسه ابتدا یک الگوریتم برای طراحی مد لغزشی ارائه شده است. این الگوریتم به صورت واضح بیان شده است و به صورت مفصل در مورد آن بحث شده است. مباحثی از قبیل نحوه انتخاب سطح لغزش، چرا سطح لغزش به فرمی که در کتاب است در نظر گرفته می شود؟ چرا در همه مقالات به این فرم نیست و ….. و در ادامه با یک مثال تک ورودی و تک خروجی ابتدا طراحی به طور کامل و براساس الگوریتمی که در ابتدای جلسه گفته شد انجام میشود و سپس این مثال در نرم افزار MATLAB شبیه سازی شده است. و در پایان، به بحث در مورد پارامتر های طراحی در این نرم افزار پرداخته شده است.

مدت زمان آموزش: پنجاه و پنج دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس و ام فایل مربوط به درس

جلسه چهارم: طراحی  و شبه سازی مد لغزشی برای سیستم های مرتبه دو و سه

در این جلسه طراحی کنترل کننده مد لغزشی و شبیه سازی آن در نرم افزار MATLAB برای دو سیستم مرتبه دو و سه انجام شده است. یکی از بحث های مهم طراحی مد لغزشی یعنی تبدیل هر سیستم غیرخطی به سیستم مرتبه دوم استاندارد به طور مفصل بحث شده است. همچنین مباحث تکمیلی در مورد تعریف سطح لغزش در مثال مربوط به سیستم مرتبه سه ذکر شذه است.

مدت زمان آموزش: یک ساعت و شش دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس و ۲ ام فایل مربوط به درس

جلسه پنجم: کنترل انتگرالی ، حد بهره

در ابتدای جلسه، کنترل کننده مد لغزشی برای سیستم های مرتبه n طراحی شده است تا اگر سیستم شما مثلا دارای درجه نسبی ده بود دیگه از اول تا آخر طراحی رو انجام ندید و یا اینکه اگه میخواید طراحی رو انجام بدید بدونید میخواید به چه چیزی برسید. در ادامه به بحث در مورد کنترل انتگرالی و حد بهره پرداخته شده است. توی کتاب دلیل استفاده از کنترل انتگرالی و اینکه چرا باید سطح لغزش در ابتدا صفر باشد چیزی نگفته. از طرفی مثال هم حل نشده است. ما در این آموزش هم  کاربرد کنترل انتگرالی رو گفتیم و هم یک مثال رو در نرم افزار متلب شبیه سازی کردیم. پس از اون، به نقطه اوج طراحی مد لغزشی یعنی برای سیستم هایی که به فرم x^(n)=f(x)+g(x)u  هستند پرداخته شده است. نحوه اثبات در کتاب خیلی گنگه. این اثبات با تمام جزئیات از ابتدا تا انتها ذکر شده است.

مدت زمان آموزش: یک ساعت و شش دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس و  ام فایل مربوط به درس

جلسه ششم: چترینگ و راههای حذف آن (۱)

در ابتدا به طراحی یک مثال برای سیستمی که بهره داشته باشه پرداخته شده است. سپس وارد موضوع چترینگ شدیم. کاربردهای چترینگ، نحوه حذف چترینگ در حالت کلی، دسته بندی که برای حذف چترینگ برای حالت های مختلف میتوان انجام داد و شبیه سازی یک مثال برای حالتی که لایه مرزی ثابت باشد موضوعاتیست که در این جلسه کار شده است. برای حذف چترینگ دو دسته بندی کلی انجام شده است یکی حذف چترینگ برای سیستم هایی که باید در آنها لایه مرزی ثابت باشد و دیگری حذف چترینگ برای سیستم هایی که در آنها لایه مرزی متغیر بهتر از لایه مرزی ثابت جواب می دهد.  در این جلسه به دسته بندی اول پرداخته شده است.ضمنا مثالی که در این جلسه شبیه سازی شده است مثال۷-۲ کتاب است.

مدت زمان آموزش: پنجاه و سه دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس و  ام فایل مربوط به درس

جلسه هفتم: چترینگ و راههای حذف آن (۲)

در این جلسه به راه حل جذف چترینگ با استفاده از لایه مرزی متغیر پرداخته شده است. این روش برای سیستم هایی که ضریب ورودی کنترلی در آنها یک هست و نیست بررسی شده است و با ذکر مثال و شبیه سازی آن در نرم افزار متلب به صورت مفصل بحث شده است. حذف چترینگ با استفاده از لایه مرزی متغیر با زمان برای سیستم های خاصی هست. پیشنهاد می شود در صورتیکه فقط می خواید این جلسه رو خریداری بفرمایید جلسه قبل رو هم تهیه کنید چون ممکنه برای سیستم شما استفاده از این روش موضوعیت نداشته باشد.

مدت زمان آموزش: پنجاه و پنج دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس و  ام فایل مربوط به درس

جلسه هشتم: طراحی مد لغزشی برای یک سیستم چند ورودی – چند خروجی

یک مثال جامع که تمامی مباحث قبل رو بتونه پوشش بده رو طراحی کردم. مد لغزشی با در نظر گرفتن تمامی جوانب برای این سیستم طراحی شده است. در این مثال، یک سیستم دو ورودی و دو خروجی که چهار متغیر حالت دارد در نظر گرفته شده است. محدودیت های لامبدا نیز در صورت سوال مطرح شده است و این موضوع در ابتدای جلسه بحث شده است که چطور می توان محدودیت های مختلف را بر روی پارامتر لامبدا اعمال کرد.توجه بفرمایید این جلسه آخرین جلسه از مجموعه آموزش های مد لغزشی بر اساس کتاب اسلوتین بود. در ادامه سعی دارم نحوه تلفیق این روش با روش های دیگر و انواع دیگر مد لغزشی رو برای شما آماده کنم.

مدت زمان آموزش: پنجاه و چهار دقیقه

محتویات دانلود : فیلم، پاورپوینت درس

نحوه خرید: هرکدام از جلسات رو که تمایل به خریداری دارید تیک بزنید (بعنوان مثال اگر جلسات دو و پنج و شش رو میخواید هر سه جلسه رو تیک بزنید) سپس دکمه خرید رو بزنید بعدش به سبد خریدتون هدایت می شید در اونجا یک بار دیگه دکمه خرید رو بزنید و نهایتا به صفحه بانک برای پرداخت هدایت خواهید شد. پس از پرداخت، بلافاصله لینک های دانلود به ایمیل شما خواهد آمد. همچنین میتونید لینک های دانلود رو پس از پرداخت در صفحه پرداخت نیز مشاهده بفرمایید.

توجه: کل جلسات رو میتونید با ۳۰ درصد تخفیف با انتخاب گزینه آخر تهیه بفرمایید

لطفا هر سوال یا انتقاد یا پیشنهادی دارید اون رو در همین پست بنویسید. بگذارید نظرات شما در معرض دید عموم هم قرار بگیره و بقیه هم استفاده بکنند.

 

خلاصه ای از جلسه اول

برای خرید کلیک کنید

توجه: کل جلسات رو میتونید با ۳۰ درصد تخفیف با انتخاب گزینه آخر تهیه بفرمایید

۱۲۲ نظر

 1. باسلام
  اگر معادله ای بصورت :
  xdot=f+gu-d ظاهر شود علامت منفی اغتشاش چه تاثیری در مقدار K خواهد داشت؟ با توجه به اینکه قدر مطلق d- باید در معادله K ظاهر شود. البته منظورم در حالت کلی هست یعنی چه در روش مد لغزشی معمولی سوپرتویستینگ و ….

  ممنونم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ فروردین ۸ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۲ ق.ظ:

  @امیر,
  سلام
  اون منفی هیچ تاثیری در مقدار ضریب ساین نداره
  شما فرض کنید عددی که در اغتشاش ضرب میشه متعلق به خود اغتشاش هست
  سپاس

  [پاسخ]

 2. باسلام
  یه سیستمی دارم که مجموعا دو لوپ داره: لوپ داخلی و لوپ خارجی. لوپ داخلی رو که به تنهایی با کنترلرمد لغزشی کنترل میکنم جواب میگیرم ولی وقتی لوپ خارجی رو با کنترل مد لغزشی کنترل میکنم سیستم ناپایدار میشه. جالبه حتی وقتی لوپ خارجی رو با یک کنترلر PI کنترل میکنم سیستم جواب میده. از طرفی وقتی فرض رو بر این میذارم که لوپ داخلی پاسخ سریعی داره و تابع تبدیل اون رو با عدد واحد جایگذاری می کنم لوپ خارجی با کنترلر مد لغزشی پایدار میشه. به نظرتون علت چی میتونه باشه؟
  ممنونم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳ ق.ظ:

  @امیر,
  سلام
  ببینید شما باید همزمان دو تا لوپ رو با هم کنترل کنید و اثبات پایداری انجام بدید اینطوری نمیشه گفت که لوپ داخلی با کنترل کننده یک پایدار میشه و لوپ خارجی هم با کنترل کننده دو پایدار میشه و بعد نتیجه بگیرید که کل سیستم باید باید پایدار بشه . تا دلتون بخواد میشه مثال در این زمینه زد. ولی من یه روش رو پیشنهاد میکنم انجام بدید اما اثبات پایداری رو خودتون باید انجام بدید: شما به جای همون کنترل کننده تناسبی که در لوپ بیرونی استفاده کردید به جای خطا، ساین خطا رو قرار بدید و ضریب تناسبی رو افزایش بدید. حدس میزنم درست بشه
  سپاس

  [پاسخ]

  امیر پاسخ در تاريخ اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۴۵ ق.ظ:

  بله ممنونم
  من دقیقا هدفم اینه که هر دو لوپ داخلی و خارجی رو بطور همزمان با کنترلر مد لغزشی کنترل کنم ولی سیستم ناپایدار میشه. لوپ داخلی و لوپ خارجی هر دو از مرتبه اول هستند. لوپ خارجی با این فرض طراحی میشه که سرعت لوپ داخلی زیاده و تابع تبدیلی تقریبا برابر واحد داره. اثبات پایداری چطور انجام میشه؟ من دقیقا روال فیلم های آموزشی رو پیش میگیرم.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲ ق.ظ:

  @امیر,
  سلام مجدد
  اگر بر اساس فضای حالت پیش برید و کل معادلات حالت رو بنویسید و کنترل کننده رو بر اساس چیزهایی که توی فییلم توضیح دادم طراحی کنید و برنامه رو هم بر همون اساس بنویسید هیچ مشکلی پیش نمیاد
  از حوزه تابع تبدیل ببرید در حوزه فضای حالت و پیش برید
  سپاس

  [پاسخ]

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *